ارزش ها در سرآمدی و تعالی سازمانی

ارزشهای قابل تعریف در سرآمدی و تعالی سازمانی

سازمان های متعالی در فضایی که بر مبنای اعتقادی، ارزشی و فرهنگی جامعه است، جهت گیری کلی سازمان، ماموریت ها، چشم انداز، ارزش ها، اهداف، استراتژی ها و همه برنامه ها و فعالیت های خود را همسو با اصول ارزشی تعالی سازمانی و یا ارزشهای قابل تعریف در سرآمدی سازمانی تبیین کرده، به اجرا می گذارند. این سازمان ها در تلاش برای تحقق اهداف، همواره کرامت انسانها، رعایت حقوق مردم، کمال جویی و رضایت خداوند را در نظر دارند و پایداری خود را در پایبندی به این اصول می دانند:

ارزش ها در سرآمدی و تعالی سازمانی

ارزش ها در سرآمدی و تعالی سازمانی

به زبان ساده تر مجموعه ۱۲ ارزش به شرح زیر را می توان تعریف کرد:

۱-سازمان های متعالی پایه های اصلی رشد و توسعه اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی را تشکیل می دهند و با دستاوردهای ارزشمند خود،الهام بخش و الگوی دیگرسازمان ها هستند و آنها را به حرکت در مسیر تعالی ترغیب می کنند.

۲- سازمان های متعالی،از کارکنانی برخوردارند که با تکیه بر قدرت لایزال الهی و استمداد از ذات اقدس او و با تلاش و کوشش و بهر ه گیری بهینه از قابلیت ها و منابعی که در اختیار دارند ارزش می آفرینند و زمینه های  رشد، شکوفائی و خوشنودی خود و همه ذینفعان  سازمان را فراهم می سازند، و در یک حرکت رو به کمال، صفات و ویژگی های انسان خداگونه را در خود ایجاد می کنند.

۳- سازمان های متعالی، ترویج اخلاق، فرهنگ و مبانی اندیشه اسلامی را همواره مورد توجه داشته و به عنوان معیارهای اساسی در ماموریت و کسب و کار خود بکار می گیرند. این سازمان ها، خدمتگزار مردم اند، و با رعایت موازین اخلاقی، تعهدات خود را در قبال همه ذینفعان به نیکوترین وجه به اجرا می گذارند

۴- سازمان های متعالی، کارکنان خود را ارج می نهند و آنها را سرمایه های اصلی خود می پندارند  و زمینه های رشد و توسعه دانش، مهارت و قابلیت آنها را فراهم می سازند و با ایجاد فرهنگ سازمانی مبتنی بر اصول، ارز ش ها و فضای گفتمان  و یادگیری، آنها را در امور سازمان مشارکت داده و از شایستگی شان در موقعیت های مناسب بهره می گیرند..

۵- سازمان های متعالی، در جهت تامین عزت و کرامت انسانی و معیشت کارکنان خود، دستیابی به ویژگی های زندگی شرافتمندانه، ایجاد توازن بین کار و زندگی، تحقق اهداف شخصی و تقویت بنیان خانواده و موقعیت اجتماعی تلاش می کنند و به سلامت روانی آنها و بهداشت، ایمنی و کاهش مخاطرات و تهدیدها در ابعاد گوناگون آن توجه دارند و فرصت  ها و امکانات لازم را برای رشد معنوی آنها فراهم می اورند.

۶- سازمان های متعالی، رفع تبعیض، رعایت عدالت، برقراری مساوات و ایجاد فرصت های برابر را در سرلوحه کار خود دارند و ترجیحات مناسب را برای ایثارگران، جانبازان و معلولین، در نظر می گیرند.

۷- سازمان های متعالی، خودباور، نوآور و دانش گرا هستند و در تولید و گسترش دانش و توسعه فناوری مشارکت داشته و به منظور کسب رضایتمندی مشتریان و ذینفعان، از طریق نوآوری و بهبود مستمر و ارائه محصولات و خدمات جدید و ارتقاء کیفی آنها، خلق ارزش می کنند.

۸- سازمان های متعالی، با نظام حکمرانی سازمانی، می کوشند تا با شفافیت گزار ش ها و اعمال کنترل و نظارت لازم به منظور حسن جریان امور، سلامت مالی و اداری، پیشگیری از هرگونه رفتارهای مغایر با ارز ش ها و اصول اخلاقی، رعایت امانت، حفظ اموال عمومی و احقاق حقوق همه ذینفعان فضای اعتماد را ایجاد کنند.

۹- سازمان های متعالی، منابع طبیعی و محیط زیست را نعمت های خداوندی می پندارند و در بهره گیری اندیشمندانه از آنها، از هرگونه اسراف، تباهی، زیاده طلبی و زیان رسانی به دیگران پرهیز می کنند و به رعایت قناعت و احترام به حق مردم و نسل های  آینده، پای بندند.

۱۰-سازمان های متعالی، تعهد خود را به قانون، نظم و انضباط، وجدان کاری، مسئولیت پذیری،درستکاری و پاسخگویی در همه عرصه های مرتبط با ماموریت، به وضوح به نمایش می گذارند.

۱۱-سازمان های متعالی، در حد توان خود در جهت رفع مشکلات اجتماعی و حمایت از مستمندان،محرومان و آسیب دیدگان تلاش می کنند و در این زمینه، از همکاری با بنیادهای خیریه، نهادهای مردمی و اجتماعی و سازما نهای محلی، ملی، منطقهای و بین المللی دریغ نمی کنند.

۱۲- سازمان های متعالی، هویت ایرانی- اسلامی خود را در شبکه مراودات و ارتباطات داخلی و خارجی با تمامی ذینفعان خود، مد نظر داشته و همواره برای رعایت منافع ملی و اعتلاء شأن و اقتدار جمهوری اسلامی ایران می کوشند.

برای مشاهده دریافت مجموعه های کامل آموزشی و پیاده سازی EFQM بر روی لینک زیر کلیک کنید:

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *